Jaki szampon naturalny do włosów wybrać: w kostce czy w płynie?

Jaki szampon do włosów wybrać w kostce czy w płynie

Na przestrzeni ostatnich lat, kosmetyki ekologiczne zyskały na popularności i zaczęła stosować je coraz większa grupa odbiorców. Wykonane z naturalnych składników, nie testowane na zwierzętach i bez szkodliwych substancji. Wśród polecanych produktów, z pewnością również naturalne szampony zyskają swoich sympatyków. Pojawia się jednak dylemat jaki szampon wybrać: w kostce czy może tradycyjny w płynie? No właśnie! Postaramy się nieco bliżej przyjrzeć tematowi i odpowiedzieć na to pytanie. Skupimy się przede wszystkim na  preparatach w kostce, które wciąż zyskują coraz większą popularność na rynku. 

Jak używać szamponu w kostce? 

Wśród dostępnych na rynku kosmetyków do włosów wyróżniamy szampony w płynie, jak również w kostce. Te pierwsze znają wszyscy, o tych drugich wie ciągle niewielu. A szkoda! Szampony w kostce zawierają w swoim składzie bardzo dużo cennych naturalnych składników. Skład został skomponowany w taki sposób, aby z jednej strony oczyszczać skórę głowy i włosy, a z drugiej odpowiednio o nie dbać i pielęgnować. Wiele osób obawia się czy kostka do mycia włosów będzie wydajna. A niepotrzebnie – szampon w kostce wystarczy na długo.

 

Jak używać szamponu w kostce? Trochę podobnie jak mydła do rąk. Poniżej zamieszczamy instrukcję użycia szamponu w kostce dla niewtajemniczonych – spokojnie, to bardzo proste:

 • Moczymy włosy pod strumieniem wody
 • Spieniamy szampon w dłoniach, tak samo jak mydło
 • Wmasowujemy pianę w skórę głowy, a także we włosy
 • Spłukujemy szampon letnią wodą
 • Czynność można powtórzyć jeszcze raz lub użyć odpowiednio dobranej odżywki.

 

Wiele osób przed zastosowaniem szamponu w kostce do włosów zastanawia się nad tym, czy on faktycznie jest w stanie umyć włosy i skórę. Oczywiście, że tak. Szampony bazują na detergentach myjących, które są łagodne i dla skóry i dla samego środowiska. Co więcej, zawierają także i substancje pielęgnujące, w tym oleje roślinne i ekstrakty, a także glinki mineralne i witaminy, co sprawia, że wygląd włosów może ulec znaczącej poprawie. W porównaniu do klasycznych kosmetyków, te nie zawierają silikonów, parabenów i sztucznych perfum. Szampony w kostce mają zbliżone pH do naturalnego pH skóry głowy. 

Kto może używać szamponu w kostce?

Bez wątpienia szampony naturalne, w tym przede wszystkim te w kostce, skierowane są dla wszystkich osób ceniących sobie życie zgodne z duchem zero waste. Cóż to oznacza? Są to produkty ekologiczne, przyjazne naturze, które nie przyczyniają się do niszczenia środowiska i zwiększania ilości produkowanych śmieci. Twarde szampony w kostce nie mają żadnych butelek, nie ma tutaj niepotrzebnych kartonów czy też folii. Mamy jedynie produkt, który zapakowany jest w papier. Jeśli więc cenimy sobie troskę o środowisko, a do tego szukamy wydajnego kosmetyku, to na pewno ten będzie idealny. Ciekawą propozycją jest na przykład Szampon w kostce Owsiany z Doliny Czeremchy czy Szampon w kostce MLEKO – MIÓD – OWIES z Ministerstwa Dobrego Mydła, który doskonale oczyszcza głowę, odżywia włosy i sprawia, że te wyglądają naprawdę pięknie. 

 

Zalety stosowania szamponów w kostce 

Jaki szampon do włosów wybrać w kostce czy w płynie

Do najważniejszych zaliczyć możemy między innymi:

 • naturalny skład
 • niewielkie rozmiary
 • wydajność
 • łatwość użytkowania
 • dokładne oczyszczanie
 • najlepsza pielęgnacja
 • biodegradowalny
 • ekologiczny
 • bez chemicznych dodatków

 

Kiedy wybrać szampon w płynie?

Jeśli szampon w kostce do Ciebie nie przemawia, ten w płynie również może być bardzo dobrym wyborem, jeśli oczywiście posiada naturalny skład. Ciekawą propozycją jest na przykład Szampon roślinny hibiskus – perz – prawoślaz od Trawiaste – można go stosować do włosów suchych i normalnych. Nadaje blask, odżywia, pozostawia włosy sprężyste. 

Szampony w płynie skierowane są dla osób, którym zależy na bardziej tradycyjnym rozwiązaniu. Wystarczy nałożyć szampon bezpośrednio na wilgotne włosy, wmasować go i spłukać. W przypadku szamponów w kostce, zanim go użyjemy musimy uzyskać odpowiednią ilość piany do jej nałożenia na skórę głowy i włosy. 

Dlaczego warto wybrać szampon naturalny w płynie? Dla dokładnego oczyszczenia, odżywienia, objętości, a także po to aby zapobiegać wypadaniu włosów i rozwojowi łupieżu. Można używać je codziennie. Niektóre sprawdzają się już dla dzieci od 3 -go roku życia. Doskonałą opcją jest na przykład Szampon do włosów naturalny TOPOLA – JEMIOŁA – TATARAK od Trawiaste, który w swoim składzie zawiera między innymi: pąki topoli, jemiołę, tatarak, a także kolendrę, olej z czarnuszki, glinkę czerwoną. Jest to kosmetyk w 100% wegański. 

Podsumowanie

Tak naprawdę, bez względu na to czy chcemy użyć szamponu w płynie czy też w kostce, w każdym przypadku najważniejszy jest skład kosmetyku. Wiele z nich może być określana mianem naturalnych, a w praktyce zastosowane składniki pozostawiają wiele do życzenia w tym zakresie. Skład to priorytet! Dobrze dobrany szampon bez wątpienia zapewni każdemu, szczególnie zwolennikowi zero waste – 100% pełnego zadowolenia i satysfakcji z dokonanego wyboru.

Szampony w kostce i płynie tak naprawdę niczym się między sobą nie różnią, oprócz formy. Jeden jest twardy, drugi płynny. Obydwa mają za zadanie oczyścić skórę i włosy, odpowiednio je nawilżyć, odżywić i wygładzić. W składzie zawierają naturalne detergenty myjące, ale także składniki pielęgnacyjne, w tym glinki mineralne, oleje, różnego rodzaju witaminy, jak również masła, olejki eteryczne i ekstrakty roślinne. Szampon w kostce może się lepiej sprawdzić na wakacjach – zabierze mniej miejsca w podręcznej kosmetyczce. Wybór konkretnego produktu powinna poprzedzić jednak analiza składu i przeznaczenie szamponu.